Kartuş Filtreler Nerede, Neden ve Ne Amaçlı Kullanılır?

Kartuş Filtreler Nerede, Neden ve Ne Amaçlı Kullanılır?

Kartuş Filtreler Nerede, Neden ve Ne Amaçlı Kullanılır?

Kartuş filtreler çok çeşitli sıvılarda (su, boya, solvent, glikoz, ilaç, yağ, alkol, kozmetik, elektronik ekipman üretimi, baskılı devreler, su, şarap, bira filtrasyonunda vb…), partikül gidermek için kullanılırlar. Katıları; akan sıvılardan, tutulan tortulardan ve hatta işlemdeki bazı kimyasallardan filtrelemek için farklı malzemelerden üretilen derinlik / yüzey filtreleri kullanılır.

Kartuş filtreler çeşitlilikleri nedeniyle birçok sıvı-katı ayrımı yapılacak prosese kolayca uyarlanabilirler. Kartuş Filtreler hemen hemen her endüstri için faydalı olan bir filtrasyon teknolojisidir. Kullanıcı dostu ve bakımı kolay ekipmanlardır. Kartuş filtreler, berraklaştırma (clarification) ve sınıflandırma (classification) için kullanılır. Farklı tip ve özellikteki kartuş filtreler 0,05 mikron ile 100 mikron aralığına sahip geniş bir filtrasyon derecelendirmesi vardır. İlaç, kozmetik elektrik devrelerindeki üretimlerde hijyen ve hassasiyet önemli olduğundan bu gibi uygulamaları gerektiren endüstriler için idealdir, çünkü 0,05 mikrona kadar tüm partikülleri mutlak bir şekilde filtre edebilirler.

Maliyet açısından, kartuş filtrelerde bolca değişken vardır. Son derece ekonomik olabilirler veya neredeyse çok pahalı olabilirler. Sonuç olarak, kartuş filtreler sayısız uygulama ve kullanım için mükemmel bir seçimdir, bu nedenle sektörünüzün/prosesinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir kartuş filtre modeli bulmak asla zor olmayacaktır.

İki tip kartuş filtre vardır; Derinlik Filtrasyonu yapan Derinlik Filtreleri ve Yüzey Filtrasyonu yapan pileli yüzey filtreleri (Depth ve Surface Filters) Yüzey Filtrasyonu, partiküllerin filtre medya yüzeyinde tutulmasını içerir, bu da filtrasyon verimliliği arttırmak için piliseli ince filtrasyon katmanı oluşturur. Diğer taraftan, derinlik filtrasyonu seçeneği, partikülleri yakalayan ve tutan kıvrımlı bir yol oluşturan çok katmanlı ortamları içeren bir teknoloji ile üretilen filtrelerdir.


Depth Filtration / Derinlik Filtrasyonu 


Surface Filtration / Yüzey Filtrasyonu

Derinlik filtrasyonu özelliğindeki Depth / Derinlik Filtreler;  hidrofilik yapıda olan Polipropilen (polypropylene), Poliester (polyester), Akrilik (acrylic), Selülozik (cellulose) malzemeden üretilen filtre elemanlarıdır. Genel yapıları yukarıda verilmiştir. Spun Filtre olarak kullanılan 40” – 30” – 20” – 10” kartuş filtreler de derinlik filtreleridir. Hytrex, Purtrex, RO Save Zplex gibi kartuş filtreler de birer derinlik filtresidir. Derinlik Kartuş Filtreleri çok katmanlı yapıları vardır, genellikle ön filtrasyon  yapmak için kullanılırlar (örneğin ters ozmoz membran koruyucu ön filtre). Derinlik kartuş filtreleri genellikle nominal filtre geçirgenliğine sahiptirler. Filtre edilecek sıvıda bulunan askıda katıların çok büyük olması halinde bu tip kartuş filtreler kullanımı daha verimlidir.

Yüzey filtrasyon yapan kartuş filtreler, hidrofilik yapıda olan Polipropilen (polypropylene) veya Cam elyaf / fiber glas (glass fibre) malzemeden üretilen filtre elemanlarıdır. Genel yapıları pileli olan bu filtrelerin alt ve üst kısımlarında özel bağlantı “cap” leri bulunur. Yüzey filtrasyonu yapan kartuş filtreler standart kartuş filtre kaplarına (housing) uymaz. Bu tip filtreler için özel filtre kapları vardır. Yüzey filtrasyonu yapan kartuş filtre medyaları ince bir katmandır. Yüzeysel kartuş filtreler genellikle absolute yani mutlak filtrasyon hassasiyetine sahip olup genellikle dereceli filtrasyonda ve son filtreleme işleminde kullanılırlar. Mikron mertebeleri derinlik filtrelerine göre daha hassas ve daha küçük gözeneklidir. Filtre edilecek sıvıda bulunan askıda katıların tanecik boyutları küçük/ince olması halinde bu tip kartuş filtreler kullanımı daha verimlidir. 

Kartuş filtreleri tipik olarak katı parçacıkların sıvılardan uzaklaştırılmasında kullanılır. Birçok ticari ve endüstriyel ortam için uygundurlar. Ancak çok çeşitli yapıda ve malzemede üretiliyor olmaları, farklı boylardaki seçenekleri, farklı mikron mertebelerine sahip olmaları nedeni ile çok fazla çeşitlilik vardır. Doğu ve ekonomik kartuş filtre seçimlerinde, işletmenizin ve prosesinizin filtreleme ihtiyaçlarını anlamanız gerekir. ESC Arıtma Teknolojileri size yardımcı olmak için bu seçimi sizinle birlikte yapabilir ve en doğru, en verimli ve en ekonomik kartuş filtreleri sizin için seçebiliriz. En özel gereksinimlerinizi bile karşılayabilecek kapsamlı bir filtre çözüm yelpazemiz bulunmaktadır. İşletmenizi / prosesinizi verimli ve etkili bir şekilde ilerletmek için doğru çözümü bulmanıza yardımcı olabiliriz.

ÖncekiIFAT 2014 Münih Gezisi
SonrakiEDI - ELEKTRODEİYONİZASYON SAF SU SİSTEMİ